niedziela, 30 grudnia 2012

"Jaśniejsza niż Księżyc w pełni": największa "gwiazda" 2013 ... Ison - kometa stulecia

Kometa odkryta przez dwóch rosyjskich astronomów będzie widoczna z Ziemi w przyszłym roku. Przygotujcie się na wyjątkowy pokaz światła, mówi David Whitehouse.


kometa ison

sobota, 15 grudnia 2012

Blade Runner: 18-Rotor "Volocopter" Od konceptu do prototypu

Wynalazca Thomas Senkel w październiku 2011 pokazał koncept 16 - wirnikowego helikoptera o nazwie Multicopter 1. Po nagrodzeniu konceptu "volocoptera" nagrodą Lindbergha za innowacyjność, Wulff Yolanda - dyrektor wykonawczy Fundacji Lindberga, stwierdził, że pomysł wielowirnikowego helikoptera, jest "zwariowany".

Wiele wirników oferuje zwiększenie bezpieczeństwa. Hipotetycznie volocopter będzie mógł latać z zaledwie 12 funkcjonującymi wirnikami, o ile wirniki nie będą zgrupowane po jednej stronie, mówi Senkel.

E-volo's design eliminuje zależność od pojedynczego źródła energii dla łopat. Silniki, zamiast przenosić energię bezpośrednio na wirniki, będą przekazywać energię do silników elektrycznych oraz baterii litowych. Baterie będą stanowiły dodatkowe źródło energii, pozwalające na kontrolowane (bezpieczne) lądowanie.
Wulff na początku stwierdził, że koncepcja volocoptera nie jest "nowa". Pierwsze animacje promocyjne maszyny pokazujące białe, zbudowanej z włókna węglowego i włókna szklanego przypominają wiele niedoszłych latających maszyn z końca XIX wieku. 
Prototyp volocoptera w trakcie budowy może zadebiutować następnej wiosny. Pierwsze modele, dostępne w przeciągu trzech lat, mają latach co najmniej z prędkością przekraczającą 100 km/h i na minimalnej wysokości około 2000 metrów. 
Według Carl'a Kühn'a, dyrektora zarządzającego w firmie Smoto GmbH, cała technologia potrzebna do wybudowania takiej maszyny jest gotowa.


Film:


Galeria zdjęć:
Concept Study VC Evolution 1P


Concept Study VC Evolution 2P


czwartek, 6 grudnia 2012

Jak wygląda nasza planeta Ziemia - nocą (Zdjęcia z satelity)

NASA udostępniło dziś nowy film ukazujący to, jak wygląda nasza planeta nocą. Na filmie możemy zaobserwować miasta, największe skupiska ludzkie.
Ten nowy widok i animacja świateł ziemskich miast została uzyskana z danych z satelity Suomi NPP. Dane były zbierane ponad dziewięć dni w kwietniu 2012 roku i 13 dni w październiku 2012 roku. Do uzyskania zdjęć musiało odbyć się 312 okrążeń.

Film w bardzo dużej rozdzielczości możesz zobaczyć tutaj http://anon.nasa-global.edgesuite.net/HD_downloads/earth_night_rotate_1080.mov

GALERIA ZDJĘĆ:
Wszystkie zdjęcia otworzą się w nowym oknie ze względu na bardzo dużą rozdzielczość.
Polecam z bliska obejrzeć Amerykę północną nocą:
http://www.nasa.gov/images/content/712129main_8247975848_88635d38a1_o.jpg

Nowe zdjęcie obrazu Ziemi w nocy zostało wydane na konferencji prasowej w American Geophysical Union w San Francisco. Ten i inne VIIRS dzień-noc dostarczają naukowcom cennych danych o zjawiskach wcześniej niewidocznych.

Dolina Nilu:
http://www.nasa.gov/images/content/712128main_8246889227_3bc86df977_o.jpg

Panorama:
http://www.nasa.gov/images/content/712130main_8246931247_e60f3c09fb_o.jpg

poniedziałek, 3 grudnia 2012

Wielki news NASA: Curiosity znajduje dowód związków organicznych na Marsie

Od dłuższego czasu czekaliśmy na informację od NASA na temat odkryć na Marsie. Dzisiaj informacje zostały upublicznione wszystkim: Curiosity znajduje dowód związków organicznych na Marsie!
Źródło grafiki: http://www.nasa.gov/images/content/710733main_Edgett-2-pia16469-673.jpg

Zespół naukowców ogłosił dziś, że Curiosity znalazł dowody istnienia związków organicznych na Czerwonej Planecie.

Analizowane próbki marsjańskiej gleby na pokładzie łazika ujawniły "substancje zawierające wodę, siarki i chlory" powiedział agencji kosmicznej w materiałach prasowych.

Naukowcy muszą teraz ustalić, czy związki są rodzime dla Marsa. Istnieje możliwość, że związki organiczne mogły przylecieć na Marsa z Ziemi na pokładzie łazika. Istnieje również szansa, że mogą to być materiały, które spadły na Marsa z kosmosu.

Więcej informacji: http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/news/msl20121203.html