czwartek, 29 listopada 2012

Wodne szybowce: Seaglider, Solo-Trec, Slocum Glider, Wave Glider

Do napisania dzisiejszego wpisu natchnął mnie artykuł "Oceaniczne szybowce" z listopadowego odcinka magazynu WiŻ. Ukazał się w nim bardzo ciekawy artykuł opisujący bezszelestne, samowystarczalne i bezzałogowe pojazdy pozwalające na eksplorację wielkich akwenów wodnych.
W dzisiejszym poście pokażę kilka maszyn oraz ich właściwości. Zapraszam.
1. Seaglider pływa pod wodą mając bardzo skromne wymagania energetyczne. Został skonstruowany na University of Washington w Seattle. Seaglider ma zasięg 4600m, zanurza się do głębokości 1000m.
Potrafi poruszać się pod powierzchnią lodu, co pozwala na kolejne badania wód pokrytych lodem.
Pojazd porusza się dzięki cyklicznie następującym różnicom w wyporności. Staje się on na zmianę cięższy i potem lżejszy od wody dzięki napuszczaniu wody. Porusza się pod kątem dzięki czemu potrafi pokonywać dystans.






Strona internetowa projektu Seaglider: http://www.apl.washington.edu/projects/seaglider/summary.html

2. Solo-Trec - zamiast zasilającej baterii wykorzystuje pompę, którą wprawia w ruch "inteligentny materiał", który zmienia objętość w zależności od temperatury wody. Solo-Trec wykorzystuje podobną do wosku substancję zmiennofazową, którą zamknięto w 10 tubach. W cieplejszej wodzie substancja topi się i zwiększa objętość, w zimniejszej natomiast utrwala się i kurczy.Prototyp został zbudowany przez ocanografów i inżynierów z NASA oraz US Navy.

Źródło zdjęcia: http://www.robaid.com/wp-content/gallery/robots3/solo-trec.jpg

Źródło zdjęcia: http://ecofriend.com/wp-content/uploads/2012/07/nasa-robot-diver_1_2Xtyd_69.jpg

Jeśli chcesz zobaczyć więcej http://solo-trec.jpl.nasa.gov/SOLO-TREC/

3.Slocum Glider został skonstruowany w roku 2009 przez oceanografa Doug'a Webb'a oraz Henry Stommel'a. Jako pierwszy tego typu pojazd w historii pokonał Atlantyk. Scolum Glider jest wykorzystywany między innymi przez amerykańską marynarkę wojenną.

Źródło zdjęcia: http://www.uncw.edu/nurc/AUV/glider/gliderimages/gliderdiagram.gif

Źródło: http://www.webbresearch.com/images/slocum.jpg

Materiały wideo:


Więcej informacji: http://www.webbresearch.com/slocumglider.aspx

4. Wave Glider - na przekór pozostałym pojazdom, Wave Glider nie schodzi pod powierzchnię wody, lecz unosi się na niej. Porusza się dzięki kołysaniu się fal. Dzięki zanurzonym w wodzie ruchomym płytom (jak płetwy) wykorzystuje fale. Na wierzchu Wave Glidera zamontowane są ogniwa słoneczne, dzięki którym zasilane są urządzenia pomiarowe takie jak stacja pogodowa, antena, światło pozycyjne.




1 komentarz:

  1. As a Marine College professor, I found this post very useful for Marine students, keep posting info like this. Kindly let me know how to subscribe for this blog because i need regular marine updates like this from you. Keep touch with my websites nautical science courses in tamilnadu | nautical science training institute in tamilnadu

    OdpowiedzUsuń